Sylwia Purzyńska, Specjalista podolog, Członek Polskiego Towarzystwa Podologicznego

Rekonstrukcja paznokci

Rekonstrukcja paznokci to zabieg często wykonywany w praktyce podologicznej.

 Rekonstrukcja płytki paznokciowej  ma charakter estetyczny, zabieg wykonywany głównie latem sprawia,że stopy 'chowane' w okresie jesienno-zimowym można śmiało wystawić na światło dzienne. 

 

Jakie są wskazania do zabiegu?    

  1. Uraz płytki paznokciowej na skutek uszkodzenia mechanicznego (zdjęcie 1).
  2. Zniszczenie płytki przez chorobę np. grzybica.
  3. Przebyte zabiegi chirurgiczne.

 

 Najczęściej wyżej wymienionym wskazaniom towarzyszy onycholiza, czyli oddzielenie się płytki paznokciowej od łożyska ( zdjęcie nr 2). Usunięcie uszkodzonej płytki paznokciowej pozwala na oczyszczenie paznokcia z mas rogowych, które utrudniają przyrastanie płytki. 

 W momencie zdiagnozowania grzybicy, usunięcie części zajętej przez chorobę przyczynia się do zmniejszenia ilości mikroorganizmów oraz zapobiega rozprzestrzenianiu się choroby na inne palce.

Rekonstrukcja pozwala na ochronę wrażliwego łożyska oraz wpływa na samopoczucie klienta.

 

 

 Opis przypadku:

 

 

 Zgłosiła się do mnie młoda kobieta 28 lat,która od 1,5 roku walczy z paznokciami dużymi w  stopie prawej i lewej. Z przeprowadzonego wywiadu wynika, że stan zdrowia kobiety jest dobry, wygląd płytki paznokciowej zmienił się na skutek przebytego urazu powstałego w wyniku noszenia obuwia na wysokim obcasie oraz całkowitemu zejściu obu paznokci, które nie odrosły już w normalnym stanie. Lekkie zazielenienie paznokci może świadczyć o obecności bakterii Pseudomonas (zdjęcie nr 3)

 

 

 Przebieg zaiegu:

 

 

 Podczas zabiegu zdjęto nieprzyrośniętą część płytki paznokciowej ( zdjęcie nr 4)  i wykonano rekonstrukcję z masy akrylowej by chronić łożysko przed urazami oraz zapewnić paznokciowi usztywnienie, dzięki któremu płytka nabierze właściwego kształtu,a paznokieć zacznie przyrastać (zdjęcia nr 5 i 6).

 

 

 Zalecenia:


W zaciszu domowym zalecono stosowanie serum kolagenowego trzy razy dziennie, które świetnie sprawdza się w takich przypadkach, systematyczne wizyty kontrolne w celu  sprawdzenia postępów terapii oraz zmianę obuwia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Zapoznaj się z naszą ofertą