Sylwia Purzyńska, Specjalista podolog, Członek Polskiego Towarzystwa Podologicznego

Opis przypadku nadmiernej hiperkeratozy pięt

Bardzo dużo osób trafia do podologów z problemami pękających pięt. Poniżej przedstawiam jeden z moich przypadków, który ukazuję że można z tym walczyć i to skutecznie. 

 

Wizyta pierwsza


Wywiad:

Mężczyzna w wieku 48 lat, 174cm, waga 100 kg. Stan zdrowia dobry, po operacji guza kręgosłupa. Skóra stóp jest bardzo wysuszona, widoczne bardzo duże zmiany sięgające aż do skóry właściwej. Mężczyzna zgłosił się z powodu bólu i pieczenia pięt podczas chodzenia oraz krwawień z pęknięć.

 

Przebieg zabiegu:

W trakcie zabiegu usunięto pęknięcia za pomocą frezarki, użyto kapturki o gradacji 100/100 oraz 80/800, szczelinę rozpadliny opracowano specjalnym frezem kamiennym. Na zakończenie zabiegu skórę wygładzono frezem o gradacji 320 oraz nałożono specjalny krem przeznaczony do pękających pięt.

Zalecenia:

 Przed kolejną wizytą w gabinecie zalecono robienie okładów z kremu  i owijanie stóp  w folie by spowodować lepsze wchłanianie substancji, co najmniej 2 razy w tygodniu oraz dwa razy dziennie stosować krem do zrogowaciałej, popękanej i wysuszonej skóry stóp. Zalecono wykonanie indywidualnych ortez termoplastycznych lub odciążeń na pięty. Kolejną wizytę wyznaczono za 4 tygodnie.   

 

Wizyta druga

Pacjent powrócił po miesiącu od  zabiegu, nastąpiła widoczna poprawa. Na drugim zdjęciu widać rozpadlinę ( po lewej) i pęknięcie ( po prawej). Podczas wizyty zastosowano ponownie taki sam schemat zabiegu, co za pierwszym razem.

Zalecenie:

 Polecono stosowanie  pianki z szarlotką alpejską oraz 10% mocznikiem, smarownie pięt dwa razy dziennie maścią do popękanych pięt. Następną wizytę wyznaczono za 4 tygodnie.

 

Wizyta trzecia:

Nastąpiło widoczne pogorszenie( zdjęcie trzecie), mężczyzna przyznał, że zaniechał zaleconej pielęgnacji domowej. Mimo wielu pęknięć na piętach nie są one tak głębokie jak na początku.

Przebieg zabiegu:

Pęknięcia opracowano specjalnym frezem kamiennym oraz kapturkami o gradacji  100/100 i 320. Na zakończenie nałożono krem do pękających pięt.

Zalecenia do domu pozostają takie jak wcześniej.

Wizyta czwarta:

Wygląd pięt po miesiącu od ostatniej wizyty ( zdjęcie czwarte)

Zalecono systematyczne wizyty co 5-7 tygodni oraz domową pielęgnację kremami do stóp.

 

 

Mobilny Salon Podologiczno-Kosmetyczny

Sylwia Purzyńska

kosmetolog spec.podolog

Bydgoszcz


 Zapoznaj się z naszą ofertą