Sylwia Purzyńska, Specjalista podolog, Członek Polskiego Towarzystwa Podologicznego
Centrum Podologiczne
ul. Bałtycka 43, Bydgoszcz
Rejestracja
664 086 227
Keratoliza Dziobata
Keratoliza dziobata zazwyczaj dotyczy mężczyzn wykonujących ciężkie prace fizyczne, co wiąże się ze wzmożonym poceniem stóp, a także długotrwałą okluzją w obuwiu. Predysponuje to do rozwoju flory bakteryjnej – najczęściej maczugowców, a rzadziej innych bakterii o właściwościach keratolitycznych.
"Stopa ściśnięta w obuwiu, będącym barierą utrudniającą parowanie, przy zwiększeniu wilgotności skóry narażona jest na rozwój drobnoustrojów i grzybów chorobotwórczych. Syntetyczne materiały, z których wykonywane jest obuwie i skarpety, pogarszają niekorzystny dla higieny stopy mikroklimat.
Swą nazwę zawdzięcza charakterystycznemu obrazowi klinicznemu pod postacią dołeczkowatych ubytków warstwy rogowej w obrębie skóry stóp, wywo- łanych najczęściej przez wilgoć i nadmierny wzrost bakterii.
Schorzenie objawia się licznymi, drobnymi zagłębieniami w obrębie skóry, które często mogą ulegać przebarwieniu Zmiany dotyczą przede wszystkim miejsc największego ucisku związanego z ciężarem ciała – zazwyczaj śródstopia i pięty oraz okolic opuszek palców i bocznych powierzchni stóp . Zazwyczaj pojawiają się początkowo w obrębie paluchów, rozprzestrzeniając się na pozostałe okolice stopy, zwykle symetrycznie. Białawe ogniska keratolizy rozwijają się na obrzękowym, rumieniowym podłożu [10]. Drobne wgłębienia (typowo o średnicy 1-3 mm) mogą zlewać się, tworząc większe nadżerki, czasem szczeliny i kraterowate zagłębienia . Bardzo często dochodzi do nasilenia zmian skórnych pod wpływem moczenia w wodzie (zwykle powyżej 10 minut).
W leczeniu keratolizy dziobatej stosuje się przede wszystkim preparaty osuszające oraz odkażające. Najważniejsza jest jednak profilaktyka mająca na celu zmniejszenie pocenia oraz ucisku mechanicznego."
GRAŻYNA KAMIŃSKA-WINCIOREK, RADOSŁAW ŚPIEWAK Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, Kraków, Zakład Dermatologii Doświadczalnej i Kosmetologii, Wydział Farmaceutyczny, kierownik: dr hab. med. R. Śpiewak