Sylwia Purzyńska, Specjalista podolog, Członek Polskiego Towarzystwa Podologicznego
Centrum Podologiczne
ul. Bałtycka 43, Bydgoszcz
Rejestracja
664 086 227
Deformacje w obrębie stóp
Stopy stanowią fundament dla całego naszego ciała. Wiele osób nie zdaję sobie sprawy, że zmiany jakie się na nich pojawiają rzutują na naszą codzienną mobilność.
Klienci, którzy trafiają do gabinetów specjalistycznej pielęgnacji stóp często uskarżają się na modzele, nagniotki, odciski czy inne nadmierne rogowacenia, z którymi z łatwością radzimy sobie podczas wizyty, ale w większości przypadków powodem nich są różne deformacje stóp.
Ze względu na podział wyróżniamy:
Wady wrodzone:
stopa płaska,
stopa wydrążona,
stopa piętowa,
stopa końsko – szpotawa,
przywiedzione przodostopie.
Wady nabyte:
hallux valgus,
palec sztywny,
palce młoteczkowate,
palce szponiaste,
ostroga piętowa,
płaskostopie.
Najczęściej spotykane deformacje w gabinecie podologicznym to hallux valgus, palce młoteczkowate oraz stopa płasko koślawa.
Hallux Valgus (zdjęcie pierwsze)
Główną rolę w przyczynie powstania odgrywają czynniki genetyczne, ale również noszenie nieodpowiedniego obuwia, czyli najbardziej lubiane przez kobiety szpileczki z wąskim czubkiem i wysokim obcasem. Konsekwencją tego jest obniżenie łuku poprzecznego i poszerzenie przodostopia. Podolog w trakcie wizyty zaleci noszenie specjalnych separatorów międzypalcowych oraz poduszek przeciw uciskowych, które chronią wystającą część stawu w bucie i zapobiegną dalszemu rozwojowi stanu zapalnego.
Stopa płasko – koślawa (zdjęcie drugie)
Stopa płasko-koślawa często pojawia się już w dzieciństwie, w tym schorzeniu dochodzi do zsuwania się kości skokowej z kości piętowej. W gabinecie podologicznym specjalista jest w stanie wykonać specjalne wkładki dobrane indywidualnie do potrzeb klienta, mające za zadanie podeprzeć kość piętową, próbując pochylać ją i zapobiegać zsuwaniu z niej kości skokowej.
Palce młoteczkowate i młotkowate (zdjęcie trzecie)
Występują w palcach od II do V, a przyczyną są deformacje w płaszczyźnie strzałkowej. Palce młotkowate pojawiają się najczęściej w skutek źle dobranego obuwia oraz ucisku spowodowanego przez paluch koślawy. Palce młoteczkowate najczęściej dotyczą najdłuższego z małych palców (II),a przyczyną może być przewlekły uraz oraz za małe obuwie .
W obu przypadkach rolą podologa jest zmniejszenie dolegliwości bólowych poprzez usuwanie nagniotków lub odcisków, dobranie odpowiedniego obuwia oraz wkładek, dodatkowo stosuję się nakładki sylikonowe by chronić wystający staw.
Wizyty w gabinetach podologicznych są niezbędne by prawidłowo dobrać odpowiednie odciążenia, które często wykonywane są specjalnie pod kontem danego klienta, a działanie na własną rękę może przyczynić się jedynie do pogłębienia problemu.