Sylwia Purzyńska, Specjalista podolog, Członek Polskiego Towarzystwa Podologicznego

Wrastający paznokieć Zabieg

 

wrastający paznokieć

Odczuwasz dolegliwości i dyskomfort przez ból palców u stóp? To może być przypadek wrastania płytki paznokciowej.

 

Dowiedz się jak pomagamy pacjentom z Bydgoszczy w tym problemie. Sprawdź też, co jest przyczyną wrastania paznokci.

Wrastające paznokcie

 

Z wrastaniem paznokcia mamy do czynienia gdy boczna krawędź płytki podczas wzrostu wbija się w miękką tkankę otaczającą paznokieć. Jest to stan patologiczny często powodowany zakrzywieniem brzegu płytki oraz dodatkowo naciskiem wału paznokciowego. Wrastająca krawędź paznokcia przecina wał, powodując dotkliwy ból. W gabinecie podologicznym stosowane są nowoczesne metody likwidowania dolegliwości bólowych, zapobiegające dalszemu wrastaniu paznokci, bezpieczne dla pacjenta i przynoszące mu ulgę.

 

Nierzadko przez pacjentów stosowane są natomiast domowe sposoby na wrastające paznokcie. Lepszym rozwiązaniem jest jednak konsultacja ze specjalistą. Udzieli on wszystkich niezbędnych porad związanych z realizacją takich działań we własnym zakresie. Dzięki temu można uniknąć nieprawidłowego wzrostu paznokcia. Zapraszamy do kontaktu – udzielimy wszelkich informacji na temat wizyt w naszym gabinecie w Bydgoszczy.

 

Przyczyny wrastających paznokci

 

Codziennie zgłaszają się do nas osoby z Bydgoszczy i okolic, którym dokucza wrastający paznokieć. Wrośnięty paznokieć może spotkać każdego, niezależnie od wieku, stopnia aktywności czy płci. Wśród najczęstszych przyczyn wrastania paznokci wyróżniamy:

 

  • Niedopasowane, za ciasne i wąskie obuwie
  • Nieprawidłowe obcinanie – paznokcie za krótkie lub zbyt zaokrąglone
  • Pozostawienie niedociętego elementu płytki w wale
  • Uraz mechaniczny prowadzący do wrastania paznokcia ( uderzenie, nadepnięcie )
  • Nadmierne obciążenie stóp (np. podczas aktywności fizycznych)
  • Deformacje palców – głównie wyróżniamy tu wpływ haluksów na rotację palucha i w konsekwencji nadmierny ucisk na płytkę i powstanie problemu z wrastającym paznokciem.


​Stadium I – nieropny stan zapalny

 

Pojawia się gdy głęboko osadzona lub źle przycięta boczna krawędź płytki uciska na wał paznokciowy, przecinając go i tworząc skaleczenie. Wówczas rozwija się stan zapalny wynikający z wbicia się paznokcia w skórę.Typowe objawy wrastania paznokcia : zaczerwienienie, obrzęk, ból, tkliwość, ocieplenie tkanki. Na tym etapie procedura podologiczna na wrastające paznokcie jest stosunkowo prosta, przynosząca szybkie rezultaty. W celu diagnozy i odpowiedniej terapii warto już w tym momencie zgłosić się do podologa, unikając tym samym postępowaniu dolegliwości i zapobiec ponownemu wrastaniu paznokcia.

 

​Stadium II – ropny stan zapalny

 

Zignorowanie wczesnych objawów wrastania paznokci lub próby samodzielnego rozwiązania problemu skutkują pojawieniem się wysięku ropnego. Wilgotna tkanka jest wtedy jeszcze bardziej podatna na dalsze przecinanie przez paznokieć, co nasila ból. Na tym etapie podolog musi wyciąć uwierający fragment płytki paznokcia, oczyścić ranę i zaopatrzyć ją specjalistycznym opatrunkiem. Paznokieć w tym stadium wymaga regularnych wizyt kontrolnych i częstych zmian opatrunku.

 

Stadium III – ropny stan zapalny z tkanką ziarninującą

 

W przypadku przewlekłego stanu zapalnego tworzy się mocno ukrwiona tkanka ziarninująca (tzw. Dzikie mięso), która nachodzi na płytkę paznokcia. Powikłaniem nieleczonego rozległego stanu zapalnego może być zapalenie naczyń chłonnych, a nawet martwica palca. Na powyższe następstwa najbardziej narażone są osoby chore na cukrzycę czy z zaburzeniami krążenia tętniczego. W takiej sytuacji bardzo ważne jest, by skonsultować z podologiem wrastający paznokieć. Zabieg zostanie dopasowany do konkretnego przypadku, co pozwoli uzyskać pożądaną jego skuteczność. Dzięki temu można uniknąć poważniejszych problemów, jakie niesie za sobą brak leczenia w przypadku takiej dolegliwości.

 

 

wrastający paznokieć przed zabiegiem wrastający paznokieć po zabiegu

 

Zabieg na wrastające paznokcie

 

​Leczenie wrastających paznokci w Bydgoskim gabinecie podologicznym PodoCare-Complex

 

Profesjonalny gabinet podologiczny oferuje różne możliwości pielęgnacji wrastającego paznokcia. Pierwszym krokiem jest zawsze wyleczenie stanu zapalnego, a następnie podolog może rozważyć korekcję wzrostu płytki klamrą, której aplikacja i noszenie jest całkowicie bezbolesne. Wizyta w gabinecie przeważnie trwa około 30 minut, nie wymaga rezygnacji z pracy i innych aktywności, a jej cena pozostaje przystępna.

 

Każda z zaproponowanych możliwości, w tym klamry na wrastające paznokcie, plastyka wałów paznokciowych jest dopasowywana indywidualnie do pacjenta. Konsultacja obejmuje również istotne informacje na temat działania przed- i pozabiegowego. Operacja wrastającego paznokcia w większości przypadków jest ostatecznością. Podejmując odpowiednie kroki, można jej skutecznie zapobiec.

 

Wrastający paznokieć - jak uniknąć problemu?

 

Aby ustrzec się przed rozwojem kłopotliwego stanu patologicznego dużego palca, dobrze jest zastosować się do wskazówek podologa. To przede wszystkim porady odnośnie do tego, w jaki sposób obcinać paznokcie. Skracać je powinno się bowiem bez zaokrąglania brzegów. Dzięki temu nie dochodzi do nacisku wałów paznokciowych. Problemem mogą być też dolegliwości bólowe przy takim zabiegu pielęgnacyjnym. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest zamoczenie stóp w ciepłej wodzie na kilkanaście minut. Spowoduje to zmiękczenie płytki paznokciowej, fałdu paznokcia i łatwiejsze jej skrócenie. Tym samym nieprawidłowe obcinanie paznokci zostaje skutecznie wyeliminowane u pacjenta.

 

Cena terapii na wrastające paznokcie

 

Terapia wrastających / wkręcających paznokci

Pierwsza wizyta z wrastającym paznokciem - stan zapalny jednostronny150 zł

Podcięcie wrastającego elementu, założenie specjalistyczneg opatrunku, zalecenia dalsze do pielęgnacji rany .

Pierwsza wizyta z wrastającym paznokciem - stan zapalny dwustronny180 zł

Podcięcie wrastających elementów , założenie specjalistycznych opatrunków, dalsze zalecenia pielęgnacji rany.

Założenie opatrunku , pakiet 4 wizyt.198 zł

Usługa dla osób wymagających wizyt w określonych odstępach czasu , które noszą opatrunek specjalny bez samodzielnego zmieniania w domu. Terapia dobrana jest indywidualnie w zależności od stopnia wrastania .

Założenie klamry tytanowej170 zł

Klamra dobierana jest indywidualnie w zależności od stopnia zmian i wieku.

Założenie klamry 3-częściowej 180 zł

O rodzaju klamry decyduje podolog podczas wizyty i rozmowy z pacjentem. Klamra dobierana jest indywidualnie do stopnia wrastania płytki paznokciowej.

Tamponada bez stanu zapalnego5 zł / palec

Założenie opatrunku aktywnego przy stanie zapalnym - kontynuacja terapii85 zł / palec

Opracowanie paznokcia dużego bez stanu zapalnego85zł / palec

Korekta klamry 95 zł





Zapoznaj się z naszą ofertą