Sylwia Purzyńska, Specjalista podolog, Członek Polskiego Towarzystwa Podologicznego

Rekonstrukcja paznokcia

Rekonstrukcja płytki paznokciowej

 

Wykonywana przez podologa ze względów estetycznych oraz ochronnych.

 

Jednym z częściej wykonywanych zabiegów przez podologów jest rekonstrukcja płytki paznokcia. Dedykowana osobom (najczęściej paniom), które wskutek urazu bądź schorzeń utraciły część płytki, a chcą bez krępacji eksponować stopy w odkrytym obuwiu. Zalecana szczególnie wiosną oraz latem.

 

Do utraty paznokcia może dojść z kilku przyczyn. Najczęściej na skutek urazów dochodzi do uszkodzenia części płytki paznokciowej i jej odspojenia od łożyska. Mówimy wówczas o onycholizie. W celu wyeliminowania problemów związanych z jej występowaniem zalecamy wykonanie w naszym gabinecie podologicznym w Bydgoszczy stosownego zabiegu, którym jest rekonstrukcja paznokci. Do odspojenia płytki dochodzi w następstwie między innymi:

 

  • Intensywnego uprawiania sportów (jazdy na nartach, na rowerze, biegów długodystansowych)
  • Nadepnięcia przez drugą osobę (najczęściej podczas tańca, w tłoku)
  • Uderzenia czubkiem stopy lub upadkiem przedmiotów na stopę.

Podolog w trakcie terapii usuwa odspojony fragment płytki, oczyszcza łożysko paznokcia i wdraża postępowanie regenerujące. Jednak w okresie letnim klienci chcą odsłonić stopy w obuwiu, a ubytek często ich ogranicza. Wtedy z pomocą przychodzi rekonstrukcja brakującego fragmentu. Podolog wykonuje rekonstrukcję również na paznokciach łamliwych, dystroficznych ale bez obecności patogenów, czy na płytce z wrodzonym zwyrodnieniem.

 

Rekonstrukcja płytki paznokciowej jest środkiem tymczasowym. Zalecana jest jej zmiana lub zdjęcie po 1-2 miesiącach od aplikacji, a w momencie zmiany obuwia na pełne powinna zostać całkowicie zdjęta, paznokieć oczyszczony i poddany dalszej terapii regenerującej.

 

​ZABIEG REKONSTRUKCJI W NASZYM GABINECIE W BYDGOSZCZY

 

Rekonstrukcja jest terapeutycznie bezpiecznym substytutem brakującego fragmentu płytki. Zabieg opiera się na sprawdzonych latami doświadczeń metodach, opracowanych przez uznawanych podologów:

 

  • Nagelmasse marki Gehwol®, samoutwardzalny żel z clotrimazolem
  • Unguisan®, podologiczny standard, żywiczny materiał dwuskładnikowy formowany na zimno. Pozwala uzyskać efekt naturalnej płytki paznokcia. Zalecany przy utracie powyżej 50% powierzchni płytki.
  • Żele światłoutwardzalne z clotrimazolem, pozwalają na uzyskanie bardziej elastycznej rekonstrukcji-szczególnie polecane przy niewielkich ubytkach płytki.

 

Podczas noszenia rekonstrukcji należy dbać o należytą higienę stóp, unikać częstego i długotrwałego moczenia stóp, a profilaktycznie można stosować rekomendowany przez podologa preparat bakterio i grzybobójczy, zakrapiany podpłytkowo. Konieczna jest wymiana rekonstrukcji po około 4-8 tygodniach. Specyfika terapii oraz czas jej trwania uzależnione są od stopnia zaawansowania problemu. Wizyta w naszym gabinecie podologicznym pozwoli na dokładną ocenę dolegliwości. Zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia szczegółów konsultacji!

 

REKONSTRUKCJA PŁYTKI PAZNOKCIA W PRZYPADKU WYSTĘPOWANIA GRZYBICY

 

Zmiana chorobowa w postaci onychomikozy może wpływać na realizację wspomnianej usługi podologicznej. W takiej sytuacji ważne jest dopasowanie odpowiednich metod działania. Dobrym rozwiązaniem jest dokładne oczyszczenie płytki i użycie specjalistycznej tynktury przeciwgrzybiczej. Poprzedzona taką procedurą rekonstrukcja paznokcia w naszym gabinecie w Bydgoszczy będzie efektywna i pozwoli na całkowite wyeliminowanie problemu. Nierzadko rekomendowane jest też leczenie farmakologiczne. Zachęcamy do kontaktu – wskażemy, jakie zabiegi są możliwe i zalecane w danym przypadku, a także zajmiemy się ich realizacją.





Zapoznaj się z naszą ofertą