Sylwia Purzyńska, Specjalista podolog, Członek Polskiego Towarzystwa Podologicznego

Pielęgnacja stopy cukrzycowej

U chorych na cukrzycę mogą pojawić sie dolegliwości ze strony skóry. Objawy te mogą mieć związek z istniejącą już chorobą bądź być powikłaniem angiopatii, neuropatii lub insulinoterapii. w gabinecie podologicznym podolog usuwa powstałe zmiany na stopach min.:odciski i modzele, zapobiegając powstawaniu głębokich ran.

 

 Podwyższony poziom cukru we krwi powoduje angiopatie cukrzycowe, przyczyniając się do zwiększonej suchości skóry i jej zcieńczenia. Przez co skóra jest mniej odporna na zranienia, zakażenia oraz otarcia. Neuropatia  często spotykana w cukrzycy powoduje zaburzenia czucia co prowadzi do zwiększonego ryzyka uszkodzeń skóry w obrębie podeszwowej części stóp.  

 

Podstawowy zabieg podologiczny - pedicure medyczny u chorych osób powinien przebiegać z najwyższą ostrożnością i dokładnością, a także z przestrzeganiem surowych zasad aseptyki i antyseptyki. Narzędzia stosowane podczas pracy są wcześniej zdezynfekowane i wysterylizowane zapewniając całkowite bezpieczeństwo i higiene pracy. 

 Jako podolog często spotykam osoby chorujące na cukrzycę,które nie znają zasad podstawowej pielęgnacji w obrębie stóp i paznokci. Dlatego na pierwszej wizycie kładę duży nacisk na edukację klienta w kwestii prawidłowego obcinania paznokci oraz odpowiednio dobranych kosmetyków do pielęgnacji skóry stóp.

 Dla diabetyków istnieją specjalne linie dermo kosmetyczne, które są ukierunkowane na potrzeby chorej skóry, zawierając substancje ochronne, p/grzybiczne, natłuszczające, zmiękczające i regenerujące. Zapoznaj się z naszą ofertą